דף הבית
אודותי
ההורוסקופ היומי
פורום
מאמרים
קישורים
כתבו לי
הפוך לדף הבית
הרשם לניוזלטר
שם:
דוא"ל:
דף הבית » מאמרים » מדינת ישראל ביום העצמאות ? שנת 2010 : פנינו לאן?
מדינת ישראל ביום העצמאות ? שנת 2010 : פנינו לאן?
איך נראית מפת מדינת ישראל בחג העצמאות 2010? איזה מגמות שולטות בה? לאן הולכים הדברים? היום שבו אנחנו חוגגים יומולדת למדינת ישראל, אולי אפילו יותר מאשר בראש השנה או בערב פסח, הוא הזמן הטוב להסתכל, להבין את התהליכים שכולנו עוברים ונעבור, ולהפנים.


שתף:

 

 
*מדינת ישראל ביום העצמאות – שנת 2010
 
איך נראית מפת מדינת ישראל בחג העצמאות 2010? איזה מגמות שולטות בה? לאן הולכים הדברים? היום שבו אנחנו חוגגים יומולדת למדינת ישראל, אולי אפילו יותר מאשר בראש השנה או בערב פסח, הוא הזמן הטוב להסתכל, להבין את התהליכים שכולנו עוברים ונעבור, ולהפנים.
 
אנסה להתמקד בשני הכוכבים במפת המדינה שלנו שבאמת עוברים תהליכים משמעותיים עכשיו, הלא הם ונוס, אותו כוכב שאחראי במפת המדינה על נושאי כספים ויחסים, ומרס שאחראי על הדרייב, על כוון הפעולה, ועל עשייה בכלל.
 
אבל ראשית – אולי על השינוי המשמעותי שכולנו חווינו השנה ובשנה הקודמת, השינוי הגדול שאנו חווים עכשיו, ועל הכוכב שהוא בעצם אחראי לחלק גדול מכל אלה: פלוטו.
 
מעברו של פלוטו למזל גדי שאותו התחלנו להרגיש כבר ב 2008, משמעותי מאוד לא רק לנו, אלא גם לעולם כולו. פלוטו נמצא כ 16 שנים במזל, והתהליך שהוא יוצר מעניין מאוד: הוא בעצם מקעקע בצורה מסויימת את יסודות הקיים, מעביר אותנו סוג של מטמורפוזה, ומתוך הרס הקיים נולד משהו חדש. המחזוריות שלו היא המחזוריות בעצם שקיימת בטבע: משהו מת ומפנה את מקומו למשהו חדש. אולי משום כך פלוטו גם נקשר באסטרולוגיה לכוחות הטבע העוצמתיים ביותר: רעידות אדמה, התפרצויות הרי געש ופעילות וולקנית, שינויי אקלים חריפים, וכל תהליך גדול שיש בטבע, ושמכיל מחזורים של הרס – ובנייה.
 
מזל גדי הוא המזל שעוסק בתשתיות שלנו ובמסגרות הפעולה, ובממסד בכלל. זהו המזל הקרדינלי – יוצר האנרגיה – של האדמה, וככזה הוא זה שאחראי על הגבולות שאנחנו יוצרים, על מסגרות הפעולה הן האישיות והן אלה של השלטון והשלטון בכלל, על איתני הטבע, ועל כוון הפעולה והחשיבה הבסיסי שלנו שבו יתרחש השינוי שבעקבותיו ישתנו גם חיינו, ומשהו חדש יוולד.
 
ואכן, מאז מעברו של פלוטו למזל גדי אפשר לראות שינויים משמעותיים בדרך שבה הטבע מתפקד, למשל: כמות רעידות האדמה, התפרצויות הוולקניות והצונמים למיניהם גדלה באופן משמעותי ובעיקר אותם אירועים שגרמו וגורמים הרס רב, כמו ההוריקנים למיניהם (הסופה קתרינה), הצונמי בתאילנד, רעידת האדמה בהאיטי, ועוד. גם עכשיו, כשהתפרצות וולקנית מינורית אחת משחררת כמות גדולה של אפר לאויר אפשר לראות איך מחצית מהפעילות האוירית מעל אירופה ממש משתתקת, ובעקיפין משפיעה ותשפיע על חיינו לא מעט, שלא לדבר על שינויי האקלים שאנו חווים עכשיו, המסת הקרחונים המואצת, ועוד. אין ספק שמעברו של פלוטו למזל גדי לא שינה את התהליכים האלה, אבל בהחלט האיץ אותם מצד אחד, וגרם לגל גדול של מודעות מצד שני.
 
במקביל, העביר פלוטו את כולנו משבר כלכלי משמעותי. אם ב 16 השנים שבהם שהה במזל קשת האנרכיה חגגה, הרי שמעכשיו כל העולם הכלכלי שהכרנו משתנה, ובעיקר הדרך שבה הוא מתנהל. כעת הכל יהפוך הרבה פחות חופשי והרבה יותר ריכוזי, כשכוחן של המשטרים והממשלות מול השוק החופשי מתחזק ביחד עם הצורך ההולך וגדל בבקשה ושליטה, כדי למנוע שוב משברי בועה והתפוצצותה כפי שחווינו. פלוטו יכריח את כולנו להיות הרבה יותר מבוקרים בכל מה שקשור למשאבים שלנו, ומן הסתם נחווה בהתערבויות ממשלתיות רבות כדי למנוע משברים מוניטריים דומים, ובשנים הקרובות התהליך שיעביר את ריכוזי העוצמה והכוח לידי יחידים או ממשלות ילך ויתחזק.
 
פלוטו גם מביא איתו כוון פוליטי די ברור למזל גדי ולחיינו בכלל: ימינה. מעורבות הדת או החלקים הימניים הקיצוניים במשטרים שונים תלך ותגדל, בד בבד עם הצורך בריכוז הכוח בידי הממשלה מול מיעוטים שונים, הקצנה לאומנית ופטריוטית מול מיעוטים, זרים וכוחות חופשיים, ועוד ועוד. חלק מאלה אנו רואים כבר עכשיו כשלא מעט משטרים בעולם נוטים ימינה, וגם כאלה שהם משטרי שמאל בעליל – כמו של צ'אווס למשל – הופכים ימניים באוריינטציה, כלומר בכוון החשיבה ובדרך הפעולה שלהם, כמו במשטרים דיקטטוריים השייכים מבחינת תפיסה דווקא לימין.
 
גם אצלנו מביא איתו פלוטו חשיבה לאומנית ופטריוטית יותר, בצד ויתור מסויים על האופי הליברלי והפלורליסטי של המשטר. יחס קיצוני יותר לערבים מול נסיון לחזרה לערכי המדינה הבסיסיים שהתבטא ויתבטא הן מבחינה פוליטית והן בצורך לחשוף שחיתויות ולנקות את האוורות – פלוטו הוא הכוכב שמוציא דברים מבטן האדמה – או מהמקומות האפלים שבהם שהו הרחק מעין הציבור – וחושף אותם באופן פומבי, תהליך שיתכן שאנו עדים כעת רק לתחילתו בכל מה שקשור להולילנד בירושלים. מכיון המדובר בתהליך ארוך מאוד, אין ספק שיהיו לו עליות וירידות, אבל כתהליך התחדשותי שבו מנקים את העבר כדי לפנות מקום לעתיד נקי חשוף ואמין יותר – הוא לא יעצר, בגדול.
 
מול ונוס נמצא עכשיו כוכב פלוטו (בעגול שחור) כששניהם יוצרים זוית של עימות (חץ שחור). הזוית הזו נכנסה לפעולה בעצם בזמן עופרת יצוקה, והיא מסמלת יותר מכל דבר אחר זמן מתמיד של עימותים כאלה ואחרים, הן כלכלית והן לוחמנית. הזוית הזו תשאר בשטח בשנה הקרובה, והיא מסמלת בגדול את האיום האירני (פלוטו מסמל גם את כל מה שקשור לאטום ולגרעין) מצד אחד, ואת הצורך לפעול באופן מבוקר ומשמעותי גם בנושאי כספים. פלוטו גם מראה שהאיום הצבאי על ישראל והסכנות שהיא תחווה השנה, בקו עלייה. 

האם באמת תתרחש השנה מלחמה? פלוטו הוא בעיקרון כוח טבע, וככזה הוא מכריח אותנו להכנס למעגלי עימות כשהוא נמצא מול ונוס, שליטת השמש במפת המדינה, אבל הוא לא מדבר על מלחמה אלא על עימות: ישנם דרכים רבות להתמודד איתו, ומלחמה היא רק אחת מהן בעולמו הלוחמני של פלוטו, אבל היא בהחלט אפשרות.
 
אל פלוטו מצטרף השנה גם כוכב סטורן הנוקשה (בעגול אדום) כשהוא שולח זוית פעולה לונוס, זוית שמראה על שנה לא קלה מבחינת לחצים בכל התחומים, צורך להיות מדויקים ויעילים, ואולי גם צורך לפעול באופן מבוקר במיוחד בתחום הכלכלי, אולי אפילו להדק את החגורה בהמשך, ולהיות מאוד מדויק ויעיל בנושאי כספים. מכיון שהזוית נמשכה רק זמן קצר – כמה חדשים – עד שסטורן חזר ממש בימים אלה למזל בתולה – היא תחזור בערך ביולי, ולקראת סוף השנה נרגיש אותה בר בעוצמה הראויה.
 
זוית נוספת אנו חוויים מכוכב נפטון (בעגול ירוק) המתעתע והמערפל, כשהוא נמצא מול מרס במפת הלידה של המדינה, המסמל בעיקר כוון ודרך עשייה ופעולה. נפטון מטשטש ומערפל את הדרך, ומקשה על מיקוד בכוון מוגדר. זוית חזקה מביאה איתה ערפול וטשטוש מטרות, וקושי לראות לאן באמת הולכים. אולי משום כך חשובה במיוחד השנה הזו תכנית פעולה מדויקת מבחינה מדינית כלכלית וחברתית, כדי שלא לדשדש במקום, לאבד מומנטום, ואיתו גם לאבד את הישגי השנים הקודמות.
 
שלושת הלחצים האלה מראים לנו שנה לא קלה שעומדת בפתח, שנה שדורשת מאתנו היערכות חכמה ומדויקת בכל תחומי החיים. אם נוסיף לכך גם את מעברם בהמשך של אורנוס כוכב השינויים ויופיטר כוכב השפע למזל טלה (בשני חצים כחולים בצד המפה) נראה שבהמשך השנה קצב הדברים בהחלט יואץ והמטרות אף יראו ברורות לרגע, אולם בהמשך לקראת סופה של השנה שוב אנחנו חוזרים לדשדוש מסויים, ואולי גם חוסר החלטיות.
 
מסוכנת מכל אלה היא זוית העימות עם כוכב פלוטו. זו זוית לוחמנית למדי, אם כי אינה מצביעה בהכרח על מלחמה אלא בעיקר על מתיחות ברמה גבוהה. מדינאי נבון יפעל בעת שכזו לרסן את סוסי המלחמה למיניהם, וינהיג מדיניות של איפוק וריסון בכל התחומים, לפחות עד יעבור מעט הזעם – חלקית לפחות – בשנה הבאה..
 
ובינתיים, למרות כל אלה - ואולי דווקא בגללם - חקשמח!
 
יאיר טריבלסקי ©

דף הבית
|
אודותי
|
ההורוסקופ היומי
|
פורום
|
תחזית שבועית
|
מאמרים
|
קישורים
|
כתבו לי
© כל הזכויות שמורות ליאיר טריבלסקי 2008

עיצוב ובניית אתרים
עיצוב ובניית אתרים